چاپ
ارسال به دوست

در سیستان و بلوچستان انجام شد:

تولید موفقیت آمیز میگو در سایت گواتر نشان از غلبه موثر اقدامات بهداشتی – قرنطینه ای بر بیماری است

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: با صید آخرین مزرعه و برداشت بیش از 700 تن میگوی پرورشی، فصل فعالیت در سایت گواتر به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت: با افزایش روز افزون جمعیت جهان و اهمیت تغذیه مناسب در تامین امنیت و سلامت غذایی جامعه نیازمند تولید غذای سالم و باکیفیت هستیم که میگو به دلیل ارزش غذایی بالا و منبع غنی از پروتئین باکیفیت و کالری پایین، اهمیت غذایی ویژه داشته و تولید و پرورش آن در استان سیستان و بلوچستان به دلیل و جود اقلیم مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتر مسعود اصغری افزود: در فصل پرورش میگوی سال جاری، سایت گواتر در قالب 28 مزرعه شامل 390 استخر و مساحتی بیش از 4هزار هکتار، تعدادی نزدیک به 55 میلیون قطعه پست­ لارو را ذخیره نمود.

وی بیان داشت: در فصلی که گذشت برای بررسی و تایید سلامت کار پرورش، بازدیدهای دوره ای و مستمر توسط کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان چابهار انجام شد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان ابراز داشت: جهت بررسی و پایش سلامت در تمامی مراحل مولدسازی، پایش منابع طبیعی، تولید پست­ لارو و پرورش در مزرعه در خصوص پیشگیری از بیماری مهلک لکه سفید میگو نیاز به انجام مراقبت ها و انجام آزمایشات تخصصی می باشد که در طول این دوره بیش از 90 مورد نمونه برداری و 426 مورد آزمایش در مزارع میگو و همچنین تعداد 218 مورد نمونه برداری از مراکز تکثیر پست لارو انجام شد.

دکتر مسعود اصغری اظهار داشت: خوشبختانه به رغم وجود رخداد سیلاب در دی ماه سال گذشته که منجر به بروز آب­گرفتگی در سایت گواتر شده و همچنین ردیابی چند باره عوامل بیماری زا در منابع وحشی در فصل ذخیره ­سازی، با تلاش و همت مضاعف مزرعه­ داران و نظارت های بهداشتی دامپزشکی به صورت دوره ای و مستمر، فصلی عاری از بیماری در سایت گواتر را پشت سر گذاشتیم.

شایان ذکر است در سال جاری مطابق ضوابط سازمان دامپزشکی کشور، استان سیستان و بلوچستان به عنوان منطقه پاک شناخته شد که مرهون تلاش های فعالان این صنعت از جمله مزرعه­ داران، مراکز تکثیر، اداره کل شیلات استان و نظارت های بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان می­باشد و این امر سبب شد برای اولین بار به صورت رسمی پست­ لارو و میگو مولد از مبدا سیستان و بلوچستان به سایر استان های میگوپرور مانند گلستان و هرمزگان صادر شود که نتایج به دست آمده در استان های مقصد گواهی بر سلامت کار مراکز این استان دارد.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٥٦٣١/
  • ٠٩:٣١ - 1399/06/26/
  • تعداد بازدید: 168
کلید واژه ها