چاپ
ارسال به دوست

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان عنوان داشت:

تحقق شعار جهش تولید در سایه مدیریت جهادی دامپزشکی

دکتر حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان اعلام کرد: در اوج تحریم‌ها به ویژه شرایط کنونی کرونا، جهش تولید، نیازمند مدیریت جهادی و عملی می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر حسین رشیدی  مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اینکه یکی از الزامات جهش تولید مدیریت جهادی می باشد، بر رفع مشکلات تولید و اشتغال در حوزه دامپزشکی تاکید داشت.

وی سال 99 را سال تحقق رهنمود جهش تولید در تامین انواع فراورده های دامی با استفاده از تمام ظرفیت های تولید، بهبود بهره وری، تامین بهداشت دام و استقرار سامانه های بهداشتی در بخش تولید و فراوری محصولات دامی نامید که  با تلاش و مجاهدت های جهادگران عرصه دامپزشکی و  نهادینه کردن بیش از پیش مدیریت جهادی در نیروهای این اداره کل محقق خواهد شد.

دکتر رشیدی در بیان مدیریت جهادی چنین گفت: مدیریت جهادی به معنی از خود گذشتگی و صرف کمترین هزینه برای تحقق بیشترین بهره وری و کسب موفقیت در پیشبرد اهداف می باشد.

وی با اعلام لزوم مشارکت بخش خصوصی و دولتی در جهت تحقق شعار سال، بیان داشت: با توجه به نامگذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان جهش تولید، تمامی نیروهای این اداره کل و نیز نیروهای شاغل در بخش خصوصی حوزه دامپزشکی با تلاش بی وقفه و بکارگیری تمامی توان خود  برای رسیدن به اهداف مورد نظری که در راستای تحقق شعار سال می باشد، گام بر میدارند.

اصلی ترین وظیفه دامپزشکی در شرایط کنونی

مدیر کل دامپزشکی استان گفت: مقام معظم رهبری با نامگذاری سال جاری و سال پیش، نشان دادند که دغدغه نخست کشور، مسائل اقتصادی کشور است و بنابراین می توان گفت، کنترل بیماری های قابل انتقال به انسان و تضمین سلامت و ایمنی محصولات دامی، اصلی ترین وظیفه دامپزشکی در شرایط کنونی می باشد تا از این منظر فشار اقتصادی مضاعفی به کشور تحمیل نگردد.

وی خواستار حمایت بیش از پیش دولت در ایفای شایسته و مقتدرانه مسئولیت ها و وظایف خطیر و ذاتی دامپزشکی شد و خاطر نشان کرد که با اقدامات مناسب صورت گرفته، اداره کل دامپزشکی استان موفق گردیده است ضمن حفظ سرمایه ارزشمند دامی از همه گیری بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام، استان را مصون نگه دارد.

جهش تولید در گرو استفاده از ظرفیت‌های موجود

این مقام مسوول اظهار کرد: یکی از مولفه‌های مدیریت جهادی، استفاده از امکانات و ظرفیت‌های موجود و بکارگیری عزم تک تک افراد در نیل به هدف های حوزه بهداشتی می باشد که با اتکاء به این توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های درون استانی می توان بر چالش ها و مشکلات کنونی خصوصا تحریم ها فایق آمد.

دکتر رشیدی بیان داشت: از جمله اقدامات برجسته در راستای جهش تولید، استفاده و توسعه تمامی ظرفیت های بخش های تولیدی دام و طیور و نیز احیای واحدهای راکد و نیمه فعال این حوزه می باشد که این امر منوط به دارابودن شرایط بهداشتی لازم و تاییدیه و کمک ارگان های مربوطه در تدوین و تمهید برنامه های لازم و ... می باشد. 

وی در این رابطه افزود: استان کرمان با دارا بودن  16 کشتارگاه دام و 12 کشتارگاه طیور دارای ظرفیت های مناسب در بخش های مختلف  برای اشتغال زایی و تولید می باشد.

وی با بیان اینکه استان کرمان یکی از قطب های تولیدات دامی کشور و دارای پتانسیل مناسب می باشد، بیان داشت: استان کرمان دارای بیش از 100 هزار راس دام سنگین و بیش از سه میلیون و700 هزار راس دام سبک می باشد که در آن واحد های دامپروری شامل گاوداری شیری و گوشتی، پرواربندی گوساله و بره و .... فعال می باشند، همچنین در استان  1368 واحد مرغداری گوشتی صنعتی، 32 واحد مرغداری تخمگذار، 13 واحد پرورش بوقلمون صنعتی، 5 واحد مرغ مادر گوشتی، یک واحد جوجه کشی دارای پروانه و یک واحد مزرعه مرغ اجداد، 35 واحد پرورش شتر مرغ و بیش از 26 هزار کندو زنبور عسل و150 زنبورستان و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

برنامه های اداره کل دامپزشکی در راستای جهش تولید

دکتر رشیدی به بیان تدوین برنامه های این اداره کل در راستای جهش تولید پرداخت و  اعلام کرد: رئوس راهبردی مورد نظر این اداره کل برای تحقق رونق و جهش تولید در حوزه دامپزشکی شامل تسهیل و روان سازی دریافت پروانه ها، مجوزهای تولید، فرآوری، حمل و نقل، پیگیری برای تأمین به موقع نهاده های مورد نیاز بخش مثل دارو و واکسن و نظارت بر توزیع مناسب آنها، توسعه هدفمند اثربخشی عملیات مبارزه با بیماریها، ارتقای کیفی عملیات نظارت بر بهداشت و سلامت فرآورده های دامی و در نهایت توسعه راهبرد اساسی اقدامات آموزشی و ترویجی با شیوه های  مختلف می باشد.

وی بطور تفصیلی موارد ذکر شده را توضیح داد و گفت: در این اداره کل، چهار برنامه عملیاتی بمنظور نیل به شعار سال طراحی شده است.

دکتر رشیدی نخستین برنامه را ارتقاء بهداشت و سلامت دام با هدف کاهش بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام، کمک به حفظ اشتغال و تولیدات دامی، امنیت غذایی و توسعه پایدار بمنظور حمایت از تولیدکنندگان داخل استان و ... عنوان نمود.

وی از برنامه های دوم و سوم این اداره کل تحت عنوان ارتقاء بهداشت و تضمین کیفیت فراورده های خام دامی، خوراک دام، دارو و فراورده های بیولوژیک و ارتقاء کیفیت و بهداشت واحدهای تولیدی، عرضه و خدمات مرتبط با دامپزشکی نامبرد.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان هدف این دو برنامه را افزایش سطح ارزیابی مخاطرات مرتبط با حوزه تولیدات دامی و فراورده های خام دامی از مزرعه تا سفره مردم(ردیابی هوشمند) و افزایش تعداد واحدهای دارای گواهی های استقرار سامانه های (HACCPوGMPو...)- افزایش صدور مجوز (IRوECو...) و افزایش واحدهای دارای رتبه A در راستای ایجاد زیرساخت لازم جهت دریافت مجوزهای لازم بهداشتی به منظور صادرات و کمک به تولیدکنندگان داخلی و نیز ضرورت توسعه رقابت پذیری تولیدات برای صادرات و ارتقاء شاخص های امنیت زیستی عنوان کرد.

وی از برنامه دسترسی کمی و کیفی به بسته خدمات دامپزشکی به عنوان چهارمین برنامه یاد کرد که سبب توسعه متوازن و توانمندسازی بخش دولتی و غیردولتی دامپزشکی و توسعه خدمات دامپزشکی در مناطق روستایی و عشایری و در واقع اصلاح ساختار دامپزشکی( کاهش وظایف تصدی گری دامپزشکی و واگذاری امور به بخش خصوصی واجد شرایط) می گردد.

حمایت جهادی دامپزشکی از طرح های نو و مشاغل خرد

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان ضمن اعلام حمایت جهادی از طرح ها و ایده های نوآورانه و مشاغل خرد، در خصوص برش اشتغال ثبت شده بخش خصوصی مرتبط با دامپزشکی چنین گفت: اداره کل دامپزشکی استان کرمان در حوزه های نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی (مسئولان فنی مستقر در مراکز عرضه و کشتارگاه ها و ...)، دارو و درمان (مسئولان فنی مراکزدرمانی، مایه کوبی، داروخانه ها و آزمایشگاه ها و ...) و قرنطینه (مالکین و رانندگان خودروهای دارای پروانه بهداشتی اشتغال به حمل دام و طیور و فراورده های خام دامی و ...)  طرح های اشتغال زا داشته است.

این مقام مسئول با بیان تحقق 74 درصد برش اشتغال ثبت شده استان در سال گذشته، افزود: این درصد تحقق شامل تعداد نیروهای جذب شده در بخش خصوصی و بخش دولتی( نیروهای جذب شده از طریق آزمون استخدامی) می باشد.

این مقام مسئول از تلاش این اداره کل برای به پایان رساندن طرح احداث واحد فنی-آزمایشگاهی شبکه دامپزشکی شهرستان رابر در سال جاری خبر داد وگفت: با پیگیری های انجام شده و همکاری با جهاد کشاورزی استان پروژه های عمرانی فنی متعدد در سال جاری به بهره برداری خواهد رسیدکه سبب ایجاد اشتغال می گردد.

وی ضمن تاکید بر حمایت لازم از تولیدکنندگان توسط این اداره کل، اعلام داشت: این حمایت منوط به تضمین سلامت و کیفیت تولیدات مربوط به حوزه دامپزشکی می باشد.

حضور جهادی نیروهای دامپزشکی در مناطق سیل زده

وی ضمن تشکر از  تلاش های مستمر و ایثارگرانه مدافعان سلامت جامعه در مبارزه با ویروس کرونا،  به خدمات نیروهای این اداره کل بعنوان یکی از ارکان سلامت جامعه، اشاره نمود و گفت: مدیریت جهادی دامپزشکی در سیل فروردین ماه به خوبی رخ نمایاند و  گروه‌های دامپزشکی بلافاصله بعد از وقوع سیل، برای خدمات رسانی و کمک وارد عرصه خدمت شدند.

دکتر رشیدی از جمله اقدامات اين اداره کل در مناطق سيل زده جنوب استان را شامل بيمار يابي، معاينه دامهای بيمار، واكسيناسيون ده هزار راس دام‌هاي سبك (گوسفند و بز) و 250 راس دام سنگين (گاو) بر علیه بیماری تب برفکی، ضد‌ عفوني جايگاه‌هاي نگهداري دام به میزان 15000 متر مربع، مراقبت بیماریهای مهم اخطار کردنی از جمله بیماری شاربن و شاربن علامتی، مشاوره و راهنمایی های لازم در خصوص بیماری ورم پستان، عفونت سم و سایر بیماری ها و ... عنوان کرد.

وی اضافه کرد: مراقبت بیماریهای مهم اخطار کردنی از جمله بیماری های شاربن و شاربن علامتی، مشاوره و راهنمایی های لازم در خصوص بیماری ورم پستان و عفونت سم و ... از جمله اقدامات دیگر این اداره کل در راستای کاهش خسارات این بحران بود.

وی با اعلام اینکه خدمات رسانی در مناطق سیل زده شهرستان کرمان با قوت در حال انجام می باشد، بیان کرد : در سیل مناطق شهداد و گلباف، معدوم سازی بهداشتی لاشه ی دام های تلف شده، واکسیناسیون دام ها علیه بیماری های تب برفکی و آنتروتوکسمی و ... و سم پاشی و ضدعفونی دامداری های آسیب دیده از جمله اقدامات این اداره کل بوده است.

موفقیت در کنترل و پیشگیری از بیماری های دام، طیور و آبزیان استان/ دامپزشکی با سلامت مردم در ارتباط است

دکتر رشیدی با اعلام اینکه در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری های دام، طیور و آبزیان عملکرد مطلوبی داشته ایم و سعی در استمرار مدیریت بهینه  این بیماری ها داریم، اظهار کرد: این اداره کل با اجرای دقیق دستورالعمل های ملی کنترل بیماری ها و تشکیل کمیته‌های فنی حوزه دامپزشکی و برگزاری سمپوزیوم های علمی موفق به کنترل دو بیماری مهم تب برفکی و انفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: بیماری تب برفکی مهمترین عامل تهدیدکننده سرمایه دامی و تولیدات دامی و اولین بیماری دامی جدول مبارزه با بیماری‌های دام محسوب می‌گردد که  سبب خسارات اقتصادی فراوان به دامداران می گردد که با رویکرد مدیریت جهادی دامپزشکی،  این بیماری در استان به صورت کانون های تک گیر درآمده است.

وی افزود: بالغ بر 130 درصد عملیات تب برفکی دام سنگین و 100 درصد  عملیات تب برفکی دام سبک در طول سال گذشته انجام پذیرفته و محقق شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: در سال گذشته، نیروهای دامپزشکی استان به طور میانگین در چندین نوبت برای ارائه خدمات و توزیع واکسیناسیون و ضدعفونی، به سطح روستاهای استان مراجعه نموده اند و در راستای خدمات‌دهی به هم استانی ها از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند.

وی گفت: بیش از چهار سال از ورود بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان به استان جلوگیری کرده ایم و استان کرمان در کشور جز استان های پاک در بحث این بیماری شناخته می شود.

مدیر کل دامپزشکی استان در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام خاطر نشان کرد: دامپزشکی با سلامت مردم در ارتباط است بطوری که طی سال‌های اخیر درصورتی‌که‌ بیماری های مشترک براساس مدیریت جهادی مدیریت نمی‌شد ما با انواع  بیماری‌های مشترک، مانند تب مالت، سیاه‌زخم، ‌هاری و ... مواجه می‌شدیم.

دکتر رشیدی اذعان داشت: پایش و مراقبت بیماری های اخطارکردنی آبزیان از جمله VHS، IPN و IHN  طی دو فاز در سال از مزارع تحت پوشش صورت می گیرد که خوشبختانه با تلاش های ارزنده گروه آبزیان این اداره کل، چهار سال متوالی از شیوع و بروز این بیماری ها در استان مصون بوده ایم.

کشف، ضبط و معدوم سازی 44 تن فرآورده خام دامی غیراستاندارد در استان

وی اذعان نمود: مسئولیت امنیت اقتصادی و غذایی جامعه در هر شرایطی، به ویژه بحران شیوع کرونا یکی از اولویت های اصلی دامپزشکی می باشد.

مدیر کل دامپزشکی استان گفت:  در سال گذشته، کارشناسان نظارت بر بهداشت عمومی و فراورده های خام دامی استان با نظارت های مستمر خود بر مراکز تولید، توزیع، عرضه و نگه داری فرآورده های خام دامی  بالغ بر 44 تن فرآورده خام دامی غیراستاندارد در سطح استان را کشف، ضبط و معدوم کردند.

این مقام مسئول افزود: این اداره کل پروتکل های نظارتی در خصوص ارتقای بهداشت فردی کارکنان مراکز عرضه فرآورده های خام دامی و همچنین افراد شاغل در مراکز بسته بندی، قطعه بندی و سرد خانه ها ( واحد های صنفی عرضه گوشت و مرغ و ... ) را  در پی انتشار و شیوع ویروس کرونا، تشدید کرده است.

تحقق جهش تولید با نظارت  بر واردات و صادرات

دکتر رشیدی بیان داشت:  تا زمانی که در واردات و صادرات برنامه ریزی درستی نداشته باشیم، نمی توانیم به جهش تولید دست یابیم و دامپزشکی از این منظر که بررسی محموله‌های صادراتی و وارداتی را انجام می دهد و از قاچاق دام و  فراورده های خام دامی جلوگیری می کند ، نقش مستقیمی در سلامت جامعه، اقتصاد کشور و تحقق جهش تولید دارد.

وی با تاکید بر حمایت از تولید کنندگان تصریح کرد:  می بایست از قاچاق کالا ( قاچاق دام در حوزه دامپزشکی) به صورت جدی جلوگیری شود و برای این منظور این اداره کل در سال گذشته بالغ بر 3100 دام غیر مجاز بومی را کشف نموده است.

وی افزود: پذیرش و تایید محموله‌های صادراتی و وارداتی مرتبط با دام و طیور کشور، منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است.

دکتر رشیدی بیان داشت: در سال رونق تولید، بیش از 728 تن انواع محموله خام دامی و 821 تن آلایش غیر خوراکی دام با نظارت این اداره کل به سایر کشورها صادر شده است که برای صادرات این میزان محموله، 28 فقره گواهی بین المللی توسط نیروهای قرنطینه و امنیت زیستی صادره شده است.

در پیکره دامپزشکی استان از نیروهای جوان در کنار افراد با تجربه استفاده شده است/حضور بانوان در پست های مدیریتی دامپزشکی

مدیر کل دامپزشکی استان گفت: در حرکت به سوی "گام دوم انقلاب" و در پی آن جهش تولید، به منظور پویایی بیش از پیش نیازمند استفاده از نیروهای جوان هستیم.

وی یکی از دغدغه های دولت را تمرکز بر حل مشکلات جوانان اعلام کرد و بیان داشت: در تیم مدیریتی دامپزشکی استان، علاوه بر استفاده از تجربیات مدیران با تجربه، استفاده از تجربیات جوانان با انرژی دهه ی شصت به بعد که از دانشگاه های ممتاز کشور فارغ التحصیل شده اند و دارای روحیه جهادی نیز می باشند، سبب شده است که این اداره کل به عنوان اداره ی موفق مطرح گردد. 

مدیر کل دامپزشکی استان افزود: در دهه 80  بدنبال بازنشسته شدن تعداد زیادی از پرسنل دامپزشکی استان هنگام جذب نیروهای جدید بخش قابل توجهی از نیروها را بانوان دامپزشک تشکیل دادند که در مجموع ترکیب جنسیتی دامپزشکان به نفع بانوان تغییر کرد و هم اکنون تعدادی از این افراد در پست های مدیریتی و کارشناسی مشغول به فعالیت اند و کارایی خوبی هم از خود نشان داده اند.

دکتر رشیدی با اعلام اینکه دامپزشکی دارای کمبود نیرو می باشد، افزود: تقریبا نیمی از پست های دامپزشکی بلاتصدی می باشد که علیرغم این کمبود نیرو در انجام وظایف خطیر حوزه دامپزشکی استان از کوچکترین تلاشی دریغ نشده است و به اهداف مورد نظر خود نایل آمده ایم.

کسب رتبه برتر اداره کل دامپزشکی استان کرمان در جشنواره شهید رجایی/ عامل این موفقیت ها، مدیریت جهادی و تلاش شبانه روزی می باشد

دکتر رشیدی گفت: این اداره کل در سال گذشته درمحور شاخص های اختصاصی موفق به کسب رتبه برتر در بین دستگاه های اجرایی شرکت کننده در  بیست و یکمین یادواره شهید رجایی شد.

مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام موفقیت ملی و استانی سایر ادارات فنی و اداری، عامل این موفقیت ها را، مدیریت جهادی و تلاش شبانه روزی کارکنان این اداره کل اعلام کرد.

وی افزود: رشد و شناسایی بیماری های دام، طیور وشیلات، درصد کاهش دوره زمانی(شناسایی تا مهار بیماری)، درصد کاهش تعداد کانون های آلوده و رشد نسبت خرید خدمت سازمان به اعتبارات دولتی مباحث مورد سنجش در محور شاخص های اختصاصی در این جشنواره بود که به دلیل سرلوحه قراردادن مدیریت جهادی، این عملکردها مورد توجه و تایید کارشناسان ارزیاب قرار گرفت


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٢٧٧/
  • ٠٨:٣٥ - 1399/04/09/
  • تعداد بازدید: 59
کلید واژه ها